O tem kakšni so bili življenjski pogoji v Sloveniji v minulem letu
Source: ljnovice.si
Slovenija, 18. februar 2024 - Kot ugotavlja Statistični urad RS v svoji analizi, je lani (2023) 26 % slovenskih gospodinjstev mesec preživelo lahko oz. zelo lahko, kar je bilo za 2 odstotni točki več kot leto prej. Ob pijači ali kosilu/večerji pa se je vsaj enkrat na mesec družil enak delež oseb kot pred epidemijo covida-19, 93 %.
Brez finančnih težav mesec preživelo več gospodinjstev
Delež gospodinjstev, ki so ocenila, da so s svojimi dohodki mesec preživela brez težav (lahko oz. zelo lahko), se je v primerjavi z letom prej povečal za 2 odstotni točki, na 26 %. Dokaj lahko je mesec preživelo 31 % gospodinjstev (enak delež kot leto prej), z manjšimi težavami pa 26 % (4 odstotne točke več). Delež gospodinjstev, ki so s svojimi dohodki težko oz. zelo težko preživela mesec, je ostal enak, 16-odstoten.
Precej slabše kot lastniki stanovanj so svoj finančni položaj ocenili najemniki. 32 % najemniških gospodinjstev je navedlo, da so s svojimi dohodki težko oz. težko preživela mesec, medtem ko je bilo med lastniki takih 14 %.
Na finančni položaj gospodinjstev vplivajo tudi stanovanjski stroški. Za 26 % gospodinjstev so bili ti veliko breme, kar je bilo za 1 odstotno točko več kot leto prej. Da stanovanjski stroški zanje sploh niso breme, pa je menil enak delež gospodinjstev, 17 %.
Nepričakovane izdatke v znesku 770 EUR bi si lahko privoščilo 74 % gospodinjstev, največ v goriški statistični regiji (83 %), najmanj pa v zasavski (62 %).
Enotedenske letne počitnice približno enako dostopne kot pred letom dni
Lani bi si enotedenske letne počitnice zunaj doma za vse člane gospodinjstva finančno lahko privoščilo 79 % gospodinjstev ali za 1 odstotno točko manj kot leto prej. Na ravni statističnih regij je bil delež najvišji v osrednjeslovenski (88 %), najnižji pa v koroški (68 %).
Stanovanjske razmere gospodinjstev dobre
Približno osem gospodinjstev od desetih (81 %) je lani navedlo, da je njihovo stanovanje v dobrem stanju; to pomeni, da niso imeli težav niti zaradi puščajoče strehe, vlažnih sten ali vlažnih temeljev niti zaradi trhlih okenskih okvirjev ali trhlih tal (delež takih je bil za 1 odstotno točko manjši kot leto prej in za 3 odstotne točke večji kot v 2020).
Na kakovost bivanja vplivajo tudi drugi dejavniki, na primer onesnaženost okolja, hrup in pojavi kriminala, nasilja ali vandalizma v bivalnem okolju. Deleži tovrstnih dejavnikov se v triletnem obdobju niso bistveno spremenili.
Samoocena zadovoljstva v povprečju nekoliko višja
Tudi v prejšnjem letu so osebe, stare 16 let ali več, splošno zadovoljstvo z življenjem, s finančnim stanjem gospodinjstva in z medosebnimi odnosi subjektivno ocenjevale na lestvici od 0 (povsem nezadovoljen) do 10 (zelo zadovoljen). Osebe so bili še vedno v povprečju najbolj zadovoljne z odnosi, ki jih imajo s prijatelji, sorodniki, sosedi, sodelavci (8,6), kar je enaka ocena kot leto prej. Njihovi oceni splošnega zadovoljstva z življenjem (7,7) in s finančnim stanjem gospodinjstva (6,8) pa sta se malenkost zvišali (za 0,1).
Druženja in prostočasne plačljive aktivnosti spet na enaki ravni kot pred covidom
S prijatelji in sorodniki se je ob pijači ali kosilu/večerji vsaj enkrat na mesec družilo 93 % oseb, starih 16 let ali več, kar je bilo za 6 odstotnih točk več kot leto prej in enak delež kot v predkoronskem letu 2019. Zaradi finančnih razlogov se ni družilo 2 % oseb, kar je približno enako kot v preteklih letih, preostali pa so navedli druge razloge.
S plačljivimi prostočasnimi aktivnostmi se je ukvarjalo 53 % oseb, starih 16+, kar je bilo za 10 odstotnih točk več kot v letu pred tem in približno enako kot v predkoronskem letu 2019 (55 %). Med razlogi, zakaj se niso udeleževali tovrstnih aktivnosti, jih je 10 % navedlo finančne, preostali pa druge razloge./LN/Vir: SURS/