Słaba jakość powietrza o poranku
Source: TVN24
Smog w Polsce. W poniedziałek rano w części kraju zanotowano niezdrową jakość powietrza, a normy jakości były wielokrotnie przekroczone. Sprawdź, gdzie oddycha się najciężej.
W poniedziałek o godzinie 7 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10 została zarejestrowana w Grudziądzu i Częstochowie. Stacja pomiarowa wskazała tam stężenie szkodliwych cząsteczek rzędu 124 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 248 procent normy dobowej. Ponadto na wielu stacjach pomiarowych w Polsce jakość powietrza była średnia.
Pod względem stężenia pyłu PM2,5 powietrze najgorszej jakości zostało odnotowane w Chojnowie - 76 µg/m3 (304 proc. normy dobowej). Trudno oddychało się również mieszkańcom Poznania - 72 µg/m3 (288 proc. normy dobowej) zmierzono na stacji przy ul. Szwajcarskiej, zaś 64 µg/m3 (256 proc. normy dobowej) - przy ul. Dąbrowskiego. W Kościanie instrumenty wskazały 69 µg/m3 (276 proc. normy dobowej). W wielu miejscach zaobserwowana została średnia jakość powietrza.
SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.