Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Prison Movie - unikatowy w skali świata festiwal filmów o tematyce penitencjarnej - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Prison Movie - unikatowy w skali świata festiwal filmów o tematyce penitencjarnej - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Source: eog.gov.pl

Toruń ma Camerimage, Wrocław - Nowe Horyzonty, a Gdynia swój Festiwal Filmowy. Olsztyn ma coś zupełnie wyjątkowego. Od 11 lat odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Prison Movie".

W oczach szefowej festiwalu widać pasję i zaangażowanie. Nic dziwnego, bo International Film Festival in Olsztyn "Prison Movie" (tak brzmi oficjalna nazwa wydarzenia) to przedsięwzięcie unikatowe w skali Europy, a może i świata.

Major Magdalena Socha, dyrektorka festiwalu, podczas XI edycji Prison Movie (fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie)

To tutaj profesjonaliści i amatorzy mają szansę pokazać swoje filmy o tematyce penitencjarnej. Nie są to tylko dokumenty. Na festiwalu pokazywane są także filmy fabularne.

W październiku 2023 roku odbyła się XI edycja festiwalu. Filmowcy zgłosili do udziału w wydarzeniu 26 filmów. Do konkursu głównego zakwalifikowanych zostało 21 produkcji, 15 profesjonalnych i 6 amatorskich. Jury pod przewodnictwem Konrada Lenkiewicza, zwróciło szczególną uwagę aż na 15 produkcji. Każda z nich pretendowała do jednej z nagród regulaminowych Festiwalu.

Tematy poruszane w tych filmach są różne. To na przykład:

W 2023 roku Grand Prix festiwalu otrzymał film "Dopo Questo Esilio", który wyreżyserował Salvatore Presti. Film został powstał w więzieniu we włoskim mieście Barcellona Pozzo di Gotto i opowiada o ranach duszy oraz refleksjach nad możliwymi sposobami ich przezwyciężenia. Film otrzymał nagrodę główną festiwalu, czyli statuetkę "Dobrego Łotra".

Nagrodzeni podczas XI edycji Prison Movie (fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie)

Na festiwalu wyświetlane są filmy z Polski i zagranicy.

Przez 11 lat (festiwal istnieje od 2013 roku) zgłoszono do przeglądu konkursowego 233 filmy, w tym produkcje z Łotwy, Czech, Słowacji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Estonii, Węgier, Litwy, Peru, USA, Izraela, Kolumbii, Włoch, Rumunii i Portugalii.

Statuetka Dobrego Łotra (fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie)

Fascynująca jest historia powstania festiwalu. Spiritus movens całego przedsięwzięcia był Włodzimierz Kobus, kapelan Aresztu Śledczego w Olsztynie, prowadzący od roku 1990 w jednostce działalność duszpasterską, resocjalizacyjną, sportową i kulturalno­-oświatową. Przygotował on film "Tomorrow brings hope" na festiwal organizowany przez Krajową Administrację Więziennictwa w Rumunii. Część filmowa festiwalu jednak się nie odbyła. To zainspirowało kapelana do stworzenia polskiego festiwalu, który przybliżyłby społeczeństwu działanie systemu penitencjarnego.

Włodzimierz Kobus - pomysłodawca festiwalu (fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie)

Swoim pomysłem podzielił się z urzędnikami, filmowcami, środowiskiem naukowym oraz przedstawicielami Służby Więziennej. W styczniu 2013 roku Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie Andrzej Bartkiewicz dał zielone światło dla organizacji festiwalu. Kilka miesięcy później - 18 października 2013 r. - w Auli Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się Gala Finałowa I International Film Festival in Olsztyn.

Gala Finałowa XII edycji festiwalu odbędzie się 10 października 2024 r. w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej festiwalu. Znajdziesz tam m.in. informacje o filmach zgłoszonych do każdej edycji, o historii festiwalu oraz regulamin XII edycji.

Organizatorami festiwalu są Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie, Ministerstwo Sprawiedliwości, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Areszt Śledczy w Olsztynie.

Festiwal został dofinansowany z Funduszy Norweskich w ramach programu Sprawiedliwość.