Mniej wakatów w straży miejskiej niż w policji. "Obniżamy z miesiąca na miesiąc"
Source: Warszawa i Mazowsze - najnowsze wiadomości w RDC
W Warszawie jest około 1,6 tys. wakatów w policji, poprawia się sytuacja w straży miejskiej (autor: UM Dzierżoniow/Zdjęcie ilustracyjne)
Na najbliższej sesji warszawscy radni zdecydują o tym, czy przeznaczyć 1,44 mln zł dla policji jako rekompensatę za czas służby ponadnormatywnej od kwietnia do czerwca 2024 roku. Domaradzki wyjaśnił, że m.in w ten sposób chcą wspomóc garnizon stołeczny.
-- Chcemy zwiększyć środki, które miasto przeznacza co roku na służby ponadnormatywne. Na terenie miasta stołecznego Warszawa jest w policji około 1,6 tys. wakatów, a na terenie całego garnizonu 2,5 tys., więc jest to 25 proc. kadry. Toczą się też prace na temat szybszej ścieżki i faktycznego wykorzystania służb mundurowych. Tu jest pewna niedoskonałość - tylko 4 proc. absolwentów klas mundurowych finalnie trafia do służb mundurowych -- zauważył Domaradzki.
Dodał, że trwają prace, by ten potencjał wykorzystać.
-- Bo czasy, kiedy kandydatów do policji było kilkunastu na jedno miejsce nie są już aktualne -- dodał.
Zapewnił, że komendant stołeczny robi wszystko, łącznie z akcjami informacyjnymi, by tę sytuację zmienić.
-- W tym miesiącu będzie rozstrzygnięty konkurs organizowany wraz ze stołeczną policją, w który zaangażowani są uczniowie klas średnich, na kampanię promocyjną zachęcającą do wstąpienia do policji -- wyjaśnił.
Straż miejska w lepszej sytuacji
Dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa podkreślił, że zdecydowanie inna sytuacja jest w straży miejskiej.
-- Liczba wakatów się zmniejsza m.in dzięki regulacjom płacowym -- wyjaśnił.
Przypomniał, że funkcjonariusze tej formacji dostali m.in dzięki decyzji radnych, 17 proc. podwyżki.
-- Udało nam się zahamować trend odejść i małymi krokami obniżamy ilość wakatów, z miesiąca na miesiąc -- dodał.
Na początku marca na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty nowelizacji rozporządzeń dotyczących uposażeń policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej. Chodzi o zmiany, które umożliwią wypłatę funkcjonariuszom tych służb podwyżek, którymi objęta została sfera budżetowa. Każdy z funkcjonariuszy ma otrzymać średnio 20 proc. podwyżki.
Podwyżki dla sfery budżetowej w wysokości 20 proc. zostały zapisane w tegorocznej ustawie okołobudżetowej; będą one wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia 2024.