Historia ulicy I Pułku Ułanów w Sławnie. Skąd wzięła się ta nazwa? Zobaczcie archiwalne zdjęcia!
Source: Dziennik Bałtycki
W Sławnie jest ulica I Pułku Ułanów. Skąd wzięła się taka nazwa? Prezentujemy niezwykłą historię, która wrosła w miasto Sławno - powiat sławieński.
I Pułk Ułanów to formacja kawaleryjska, która powstała po zakończeniu II wojny światowej. Formowanie pułku było w drugiej dekadzie maja 1945 roku w lasach w okolicy miejscowości Wannesse na południe od Berlina. Twórcą pułku był mjr. Walerian Bohdanowicz. Trzeba tu zaznaczyć, że w czasie II wojny światowej istniał II i III Pułk Ułanów z których wyłonił się I Pułk.
I Pułk Ułanów rozpoczął, wraz z Warszawską Dywizją Kawalerii, powrót do kraju. Pułk składa się z czterech szwadronów liniowych, szwadronu karabinów maszynowych, artylerii pułkowej, plutonu zwiadu i saperów oraz oficera do spraw chemicznych. W takim składzie trafia na Pomorze w okolice Koszalina. Na stałe miejsce postoju wyznaczono mu Sławno, a jego sztab kwaterował w Koszalinie.
W 1945 roku w Sławnie nie było koszar i stąd też pojawił się problem z rozlokowaniem I Pułku Ułanów. Szwadrony liniowe i saperzy trafiły na kwatery do okolicznych wiosek i wspierały ludność w pracy na roli. Przebywały tam do nadejścia zimy. Reszta został ulokowana w Sławnie i miała za zadanie przygotowanie kwater.