Przewrócone auto i skok do rzeki. Najdziwniejsze znaki w Polsce
Source: motoryzacja.interia.pl
Rzadkie polskie znaki drogowe. Co oznacza przewrócony samochód? Krzysztof Pochłód Przepisy drogowe 7 minut temu
Mało kto wie, że przy polskich drogach możemy zobaczyć niemal 400 różnych znaków drogowych. Wiele widuje się na tyle często, że nikt nie ma wątpliwości, jak się do nich zastosować. Nie brakuje jednak takich, które mogą okazać się dla kierowców sporym zaskoczeniem.
Teoretycznie każdy kierowca pojazdu mechanicznego, ale również rowerzysta, czy jeżdżący na hulajnodze, powinien znać przepisy ruchu drogowego oraz wiedzieć, co oznaczają znaki drogowe - zarówno poziome jak i pionowe. Teoretycznie, bo przecież każdy dorosły może wsiąść na rower i legalnie wyjechać na ulicę, nawet jeśli nie ma bladego pojęcia o przepisach. Co gorsza, samych znaków mamy niemal 400, w tym wiele pojawia się bardzo rzadko i może stanowić zagadkę.
Nietypowe znaki drogowe w Polsce
Zebraliśmy zestaw znaków drogowych, których znaczenie może budzić wątpliwości. Tu nie zawsze można się oprzeć na intuicji, a zlekceważenie tych symboli może wiązać się z koniecznością zapłaty mandatu, albo - co gorsza - przyczynić się do wypadku.
Reklama Znak ostrzegawczy A-13
To znak drogowy dotyczący tzw. mostów zwodzonych. Takich miejsc w Polsce mamy bardzo niewiele, a najbardziej znane są mosty tego typu w Giżycku w woj. warmińsko-mazurskim, albo w Dziwnowie na Pomorzu Zachodnim. Widząc ten znak powinniśmy spodziewać się utrudnień w pokonaniu np. rzeki. Często towarzyszy mu znak informacyjny ze wskazaniem konkretnych pór, w których most jest regularnie zamykany by umożliwić jednostkom pływającym pokonanie danego odcinka rzeki, czy kanału.
Znak ostrzegawczy A-27
Samochód spadający do wody to ostrzeżenie, że droga prowadzi bezpośrednio do brzegu zbiornika wodnego i istnieje ryzyko zjechania z nabrzeża i zatopienia pojazdu. Znaki te występują w okolicach portów, przystani czy wałów oporowych. Jest wysoce prawdopodobne, że w pobliżu takiego znaku nie trafimy na bariery ochronne, więc to, czy zjedziemy z nabrzeża do wody zależy wyłącznie od nas.
Znak ostrzegawczy A-34
Żółty trójkąt z przewróconym autem to znak mobilny, którego nie zobaczymy w stałym miejscu. Wskazuje on obszar, gdzie niedawno miało miejsce zdarzenie drogowe. Stanowi ostrzeżenie dla kierowców, że należy zachować szczególną ostrożność, uważnie śledzić drogę i jej okolice i być przygotowanym na konieczność ustąpienia pierwszeństwa pojazdom służb ratunkowych.
Znak ostrzegawczy A-22
Samochód zjeżdżający z ramienia czarnego trójkąta to znak najczęściej spotykany w górskich rejonach i na górskich trasach. Informuje on o znacznym spadku drogi - w górach wynoszącym co najmniej 10 proc., a poza terenami górzystymi - 7. Samochód na znaku może być skierowany w drugą stronę - wówczas ostrzega przed stromym podjazdem - 6 proc. poza terenem górzystym i 8 w górach.
Znak zakazu B-13
Charakterystyczny znak z grafiką przywodzącą na myśl eksplozję dotyczy pojazdów przewożących towary wybuchowe lub łatwopalne. Pojazdy takie, oznaczone zwykle pomarańczowymi tablicami ADR, nie mogą wjeżdżać na drogi opatrzone znakiem B-13. To znak występujący niejednokrotnie np. przy wjazdach do tuneli.
Znak zakazu B-37/B-38
Znak zakazu postoju, ale z dodatkowymi białymi liniami podpowiada, że obowiązuje w konkretne dni tygodnia. Pojedyncza belka oznacza, że obowiązuje w dni nieparzyste, podwójna - że nie wolno za nim parkować w dni parzyste. Kara za złamanie zakazu jest taka sama jak w przypadku klasycznego znaku zakazu parkowania.
Znak zakazu B-14
Żółty owal z czarną "sztangą" nad falami to zna zakazu wjazdu obowiązujący pojazdy, które przewożą substancje mogące skazić wodę. Znajduje się głównie na drogach przebiegających w pobliżu zbiorników wodnych.
Reklama Reklama