Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Ministerstvo VARUJE Slovákov: Obľúbená činnosť vás môže vyjsť DRAHO! Ak TOTO nedodržíte, POKUTA je až 500 eur

Ministerstvo VARUJE Slovákov: Obľúbená činnosť vás môže vyjsť DRAHO! Ak TOTO nedodržíte, POKUTA je až 500 eur

Source: Regióny.zoznam.sk

SLOVENSKO - Aj nevinná zábava sa môže premeniť na zakázanú činnosť, za ktorú vám navyše hrozí pokuta. Drony sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie, no mnohí ľudia nevedia, že sa s ich používaním spájajú aj rôzne pravidlá. Viete, čo všetko treba dodržať?

Na nedodržiavanie pravidiel pri lietaní s dronmi upozorňuje Ministerstvo obrany SR na svojom webe. Vojenská polícia s príchodom teplého počasia a zlepšovania poveternostných podmienok zaznamenáva zvýšený počet preletov civilných dronov nad vojenskými objektmi a vzdušným priestorom vojenských letísk.

"Ministerstvo obrany preto vyzýva, aby držitelia dronov nerealizovali prelety nad vojenskými objektmi a infraštruktúrou. Rezort obrany zároveň pripomína, že je zakázané lietať nad vojenskými objektmi a v okruhu troch námorných míľ (cca 5,6 km) od referenčného bodu vojenského letiska," upozorňuje ministerstvo.

V dôsledku preletov bezpilotných prostriedkov totiž musí byť v niektorých prípadoch odklonená plánovaná dráha letu leteckej techniky, pričom ohrozenie letovej prevádzky môže vyústiť do trestnoprávneho stíhania. Príslušníci Vojenskej polície pravidelne pátrajú po osobách páchajúcich protiprávnu činnosť, zaisťujú dôkazné materiály a následne tieto osoby riešia v priestupkovom konaní. Za takýto priestupom vám hrozí pokuta až do výšky 500 €.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že lietanie s dronom je len zábavka a hobby, na ktoré sa nevzťahujú žiadne pravidlá. Opak je pravdou, pretože ak chcete tieto zariadenia využívať, musíte dodržať určité podmienky. Prevádzkovateľ dronu a rovnako aj pilot, ktorý s dronom lieta, sa musia v prvom rade zaregistrovať na Dopravnom úrade SR.

Pri registrácii je zároveň povinné uviesť aj číslo poistenia zodpovednosti za škodu, ktoré tiež musíte mať, pretože svojím dronom môžete spôsobiť škody. Aby ste mohli dron ovládať, musíte absolvovať teoretické skúšky na Dopravnom úrade, ktoré je možné urobiť aj online.

"Od 1. januára 2024 musia byť všetky bezpilotné lietadlá prevádzkované v otvorenej kategórii (s obmedzenými výnimkami) vybavené systémom diaľkovej identifikácie," upozorňuje web Mám dron, ktorý približuje aj ďalšie informácie o tom, čo všetko musíte dodržiavať.

Môžete si stiahnuť aj rovnomennú aplikáciu, kde sa dozviete aj to, ktoré lokality sú bezpečné na lietanie. Okrem vojenských objektov je totiž zakázané lietať aj v blízkosti letísk, národných parkov alebo iných chránených oblastí.