Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Gorenjski glas | Sončne elektrarne obvezne za nekatere objekte

Gorenjski glas | Sončne elektrarne obvezne za nekatere objekte

Source: Gorenjski Glas

Ljubljana - Uredba o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije po besedah ministra za naravne vire Jožeta Novaka prinaša poenostavitev in pohitritev postopkov, pri čemer so pogoji enaki za vso državo. Ker je nadrejena občinskim prostorskim načrtom, občinam tako prostorskih aktov ne bo treba popravljati.

Ena izmed glavnih novosti, ki jih prinaša uredba, je, da za novogradnje, ki imajo strehe ali nadstreške s tlorisno površino več kot tisoč kvadratnih metrov, uvaja obvezno postavitev sončne elektrarne. Kot je povedal minister, gre v praksi predvsem za gospodarske objekte in javno infrastrukturo, ne pa za stanovanjske objekte. Prav tako bo sončna elektrarna obvezna tudi za parkirišča s površino več kot tisoč kvadratnih metrov.

Postavitev ne bo obvezna v primeru, če še ni možnosti priklopa na omrežje, če sta neprimerna namembnost ali vrsta objekta in tudi če nista primerni lega ali osončenost lokacije ter če nosilnost objekta ni zadostna.

Prav tako uredba določa tudi pravila glede dopustne prostovoljne postavitve fotonapetostnih naprav. Med drugim jih bo dovoljeno graditi tudi na fasadah in balkonih in nad manjšimi parkirišči ter nepozidanih stavbnih zemljiščih za poslovne namene in širših območjih cest, železnic, območij za proizvodnjo elektrike ter odlagališč odpadkov.

Minister računa, da so spodbude države zadostne, da se bodo investitorji odločali za takšne investicije. S sprejetjem zakona in spremljajoče uredbe se sicer odpirajo tudi dodatna sredstva iz mehanizma Evropske unije za okrevanje po koronski krizi, več razpisov za spodbujanje gradnje sončnih elektrarn pa je že v teku prek družbe Borzen.

Na uredbo so se že odzvali v Gospodarski zbornici Slovenije, kjer komentirajo, da pušča odprta številna vprašanja. Poudarjajo, da uredba ni najbolj jasna z vidika zahtev za obstoječe objekte, ki so opredeljeni za prednostna območja in pri katerih bi lahko nastopile težave pri pripravi in presoji izjem s študijo izvedljivosti. Dodatna težava, ki jo omenjajo na zbornici, je tudi distribucijsko omrežje v Sloveniji, ki na določenih lokacijah ne dovoljuje priključka novih fotovoltaičnih elektrarn v omrežje.