Gorenjski glas | Turizem v Kranjski Gori med željami in pričakovanji
Source: Gorenjski Glas
Kranjska Gora - Občina Kranjska Gora v sodelovanju s Turizmom Kranjska Gora pripravlja Strategijo razvoja in upravljanja turizma v občini do leta 2035, ker se obstoječa strategija z letošnjim letom izteka. Novelacijo strategije vodijo kot celoletni proces.
Na prvi delavnici na začetku aprila so se s predstavniki več kot štiridesetih najpomembnejših turističnih ponudnikov in agencij za aktivnosti na prostem osredotočili na vprašanje sezonskosti; kako v dvajsetih odstotkih leta, to je v konicah sezone, bolje upravljati turizem in namesto širjenja nastanitev spodbuditi dvig kakovosti ponudbe na vseh ravneh. Spraševali so se, v katero smer nadgraditi produkte in dopolniti doživetja v preostalih osemdesetih odstotkih leta, da bo destinacija celoletno konkurenčna in bolje prilagojena vse bolj zelenim zimam na eni strani in potrebam novih generacij na drugi.
Primerjava s podobnima destinacijama v Avstriji (Schladming in Saalfelden Leogang) je pokazala, da Kranjska Gora ponuja podobne produkte, a zaostaja v kakovosti nastanitev, pa tudi komunikaciji, čeprav je v večini segmentov cenovno na primerljivi ravni. Je pa priložnost, da se na destinaciji bolje notranje povežejo in organizirajo, produktom pa dodajo doživetja in specializirane spremljajoče storitve (specializirana vodenja, izposoje, učenje različnih dejavnosti na prostem ...). Kot eno od perspektivnih področij gospodarstva so omenili tudi alpske klimatske velneške programe.
Na drugo delavnico so bili povabljeni predstavniki vseh krajevnih skupnosti, agrarnih skupnosti, turističnih in planinskih društev ter drugih večjih društev. Poudarili so potrebo po večjem spoštovanju lokalnih prebivalcev, kmetov, zasebne lastnine, narave in prizadevanj prostovoljcev v društvih, tako pri obiskovalcih kot tudi začasnih prebivalcih. Lokalni deležniki si želijo tesnejšega sodelovanja pri načrtovanju režimov obiska, turistične ponudbe, umeščanju kolesarskih in pohodniških poti. Posebej so poudarili upravljanje dnevnega obiska, pravočasno seznanjanje z novimi pravili in dejstvom, da je kapaciteta obstoječih parkirišč zadostna glede na nosilno zmogljivost posameznih vasi in narave.
Povabili so tudi na t. i. odprto delavnico za splošno javnost, ki se je je udeležilo več kot trideset občanov, ki so poudarili, da so posebno ponosni na gorsko naravo in njeno ohranjanje, omenili pa skrb, da je ne bi preveč obremenili. Domačini si želijo umirjanja rasti turizma in spoštovanja lokalne skupnosti. Visoke cene nepremičnin odganjajo mlade iz občine, kraji pa izgubljajo ustvarjalni potencial in identiteto. V petih omizjih je nastalo več predlogov za bolj trajnostni pristop, od postavitve zgornje meje obsega ležišč glede na prebivalca (1,5) do podpore pri načrtovanju turističnih kmetij, navodilih za sajenje avtohtonih vrst v javni prostor in okolico turističnih objektov in hiš pa vse do umika parkirišč od rečnih strug. Za nadaljnje delovanje in še posebno uvajanje sprememb v turistični ponudbi pa na vseh ravneh potrebujejo kadre, zato je treba razmisliti o posebnem programu spodbud in ugodnosti za vse, ki bi želeli razvijati kariero v Kranjski Gori.
Domača županja Henrika Zupan je bila z udeležbo in pogovori na delavnicah zadovoljna. "Turizem je v naši občini zelo pomembna tema in mislim, da nam bo na osnovi vseh teh spoznanj, predlogov in pobud uspelo priti do strategije, ki bo služila namenu, da to ne bo samo dokument, ki bo obležal v predalu, ampak bo povezal turizem tako z lokalnim prebivalstvom kot tudi s kmetijstvom." Kot je dodal v. d. direktorja Turizma Kranjska Gora Luka Vrančič, je celoletni postopek priprave turistične strategije zamišljen obsežno, slišati želijo vse deležnike. "Predvsem z namenom, da nam bo nova strategija turizma dala otipljive usmeritve, kako upravljati turizem v naslednjem obdobju."