Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Zdecydowały 5434 głosy. Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Zdecydowały 5434 głosy. Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Source: rmf24.pl

Po 22 latach Kraków ma nowego prezydenta. Wybory w drugiej turze wygrał Aleksander Miszalski. O tym, że to kandydat Platformy Obywatelskiej będzie rządził w stolicy Małopolski zdecydowało 5434 głosów. Miszalski uzyskał poparcie na poziomie 51,04 proc., a jego kontrkandydat Łukasz Gibała 48,96 proc.

Niespodziewane poparcie posłanki PiSObietnica metraAleksander Miszalski - kariera politycznaAleksander Miszalski - wykształcenie

Miszalski, poseł Platformy Obywatelskiej i przewodniczący małopolskich struktur tej partii, miał najlepszy wynik także w pierwszej turze wyborów (37,21 proc.). Radny, przedsiębiorca, aktywista miejski Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały - Kraków Dla Mieszkańców) uzyskał wtedy 26,79 proc.

Niespodziewane poparcie posłanki PiS

43-letni Aleksander Miszalski po raz pierwszy ubiegał się o urząd prezydenta miasta. Przed pierwszą turą popierała go KO oraz Nowa Lewica, a także Stanisław Mazur, lider stowarzyszenia Lepszy Kraków, który kilka dni przed głosowaniem zrezygnował z kandydowania na jego rzecz. Przed drugą turą poparcie dla kandydata KO zadeklarowały także PSL oraz Polska 2050.

W ostatnim dniu kampanii niespodziewanie i wbrew sugestiom swojej partii kandydata KO pośrednio wsparła krakowska posłanka PiS Małgorzata Wassermann, która we wpisie w mediach społecznościowych zaapelowała o udział w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta, a równocześnie poinformowała, że nie mogłaby poprzeć Łukasza Gibały, który - według niej - "w sposób haniebny" manifestował wielokrotnie pogardę dla ludzi mających prawicowe poglądy.

Obietnica metra

Miszalski na finiszu kampanii wyborczej deklarował, że jeśli zostanie prezydentem miasta, to wszystkie obietnice składane przez niego w kampanii wyborczej będą zrealizowane. Od początku kampanii jasno artykułuję, że Kraków potrzebuje zmian, że w Krakowie te zmiany muszą być wprawdzie przemyślane, rozsądne, mądre i ewolucyjne, ale jednak tych zmian potrzebujemy. Za często słyszeliśmy w magistracie w ostatnich latach, że coś się nie da - mówił.

Zadeklarował, że Kraków za jego prezydentury "będzie miastem, które będzie się rozwijało w sposób przemyślany, w sposób rozsądny, będzie Krakowem zmiany, ale Krakowem dla wszystkich w formacie dialogu z każdym mieszkańcem, również z kontrkandydatem i jego radnymi".

Jednym z jego kluczowych postulatów była budowa metra. Metro w Krakowie to szansa na rozładowanie korków i bardziej ekologiczny transport. Wiem jak zapewnić finansowanie budowy metra. Mamy przygotowany plan, którego realizacja ruszy już w 2028 r. - zapewnił.

W ostatnich dniach kampanii kandydat KO zaproponował rektorowi Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisławowi Mazurowi stanowisko swojego I zastępcy, jeśli zostanie prezydentem Krakowa. Miszalski i Mazur podpisali też porozumienie powołujące koalicję pomiędzy nim a stowarzyszeniem Lepszy Kraków, którego liderem jest Mazur. Zdaniem Miszalskiego, samorządowcy związani z KO i Nową Lewicą mogą wraz ze środowiskiem ekspertów, naukowców, skupionych w stowarzyszeniu Lepszy Kraków stworzyć lepsze, obywatelskie miasto.

Rektor UEK ocenił, że sojusz został zawarty "dla dobra Krakowa". Chcemy wspólnie z państwem zmieniać to miasto. Wierzymy, że potrafimy to zrobić. Jesteśmy gotowi - zadeklarował.

Aleksander Miszalski - kariera polityczna

Aleksander Miszalski zanim został posłem, był radnym dzielnicowym i radnym miasta wybranym w 2014 i 2018 roku. Ostatnią kadencję radnego przerwał w związku z wyborem do Sejmu.

Do Sejmu Miszalski był wybierany w 2019 i 2023 roku. Startował z listy Koalicji Obywatelskiej z okręgu nr 13 obejmującego Kraków i powiaty krakowski, olkuski i miechowski. Uzyskał w wyborach w 2019 roku 15 987 głosów. Cztery lata później zaufało mu 29 414 wyborców. Jest wiceprzewodniczącym Krakowskiego Zespołu Parlamentarnego.

Miszalski jest członkiem Platformy Obywatelskiej od 12 lat. W 2016 roku został wybrany na przewodniczącego krakowskich struktur, by rok później objąć funkcję przewodniczącego Regionu Małopolskiego PO.

Aleksander Miszalski - wykształcenie

Miszalski jest magistrem trzech kierunków: ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym, turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego, socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W tym roku na UEK obronił doktorat na temat ruchu turystycznego. Przez 20 lat, do czasu ogłoszenia startu w wyborach prezydenta miasta, był przedsiębiorcą działającym w branży turystycznej.

W wolnych chwilach lubi aktywnie spędzać czas. Do ulubionych zajęć zalicza przejażdżki rowerowe z żoną Anią, długie spacery z jamnikiem Muffinem oraz poranne biegi w parku. Jak mówi, jego pasją jest czytanie książek, a każdą wolną chwilę stara się spędzać z rodziną.

W ankiecie PAP Aleksander Miszalski zadeklarował, że według niego największym wyzwaniem dla Krakowa jest otwarcie urzędu na dialog z mieszkańcami, pytanie ich o zdanie przed podejmowaniem kluczowych dla miasta decyzji, uczynienie mieszkańców współgospodarzami miasta. Jego pierwszą decyzją po wyborze na prezydenta Krakowa ma być audyt prawno-finansowy Urzędu Miasta.

Zobacz również: Łukasz Gibała: Czeka nas bardzo długa noc, różnica w wynikach jest mała Aleksander Miszalski: Przyjmuję wynik z wdzięcznością i pokorą Dla kogo Kraków? Minimalna różnica między Aleksandrem Miszalskim a Łukaszem Gibałą Mieszkańcy Oświęcimia i okolic upamiętnią wysiedlenia Polaków RMF 24