Wrony atakują ludzi. Co się dzieje w Warszawie?
Source: planeta.pl
Warszawa i agresywne wrony siwe. Jak podaje Gazeta Wyborcza, ptaki w Polsce atakują ludzi i zwierzęta w miastach. Co powoduje takie zachowanie wron?
Warszawa i wrony atakujące ludzi. Gazeta Wyborcza pisze o kolejnych incydentach, np. na warszawskim Mokotowie, Żoliborzu i Białołęce, gdy ludzie zostali podziobani. Z groźnymi wronami muszą mierzyć się też małe i średnie psy, a nawet gołębie. Dlaczego ptaki w Polsce są niebezpieczna na wiosnę? Ornitolodzy wyjaśniają co się dzieje z wronami.
Wrony siwe (Corvus cornix) decydują się na ataki na ludzi każdego roku późną wiosną od końca kwietnia do połowy czerwca. Ornitolodzy uspokajają, że to nie horror Alfreda Hitchcocka "Ptaki" staje się rzeczywistością, a to po prostu naturalne zachowanie ptaków. To nawet nie ataki ani nie polowanie. Zwracają również uwagę, że mamy do czynienia z największą populacją wron on 5 lat, więc może wydawać nam się, że mamy do czynienia z istną plagą.
Jak wyjaśnia ekspert, wrony siwe są agresywne, ponieważ bronią podlotów, czyli piskląt wychodzących z gniazd, ale potrafią jeszcze latać. Jak wyjaśniła dr Agnieszka Czujkowska z Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych "Ptasi Azyl", małe ptaki chodzą po trawnikach i chodnikach, ucząc się życia, a dorosłe wrony próbują przepłoszyć potencjalnych wrogów.
Przed chwilą na Suzina wrony zaatakowały moją córkę i psa. Dziobały córkę w głowę, a psu chciały wydłubać oko" - alarmował jeden z mieszkańców- relacjonuje warszawianka w rozmowie z Wyborczą.
Ornitolodzy podkreślają, że wrony siwe są bardzo pożyteczne. Zajmują się kontrolą populację gryzoni w miastach. Eliminują m.in. szkodniki niszczące uprawy.
TVN podaje, że podobna sytuacja z wronami ma miejsce także w innych europejskich miastach, np. w Budapeszcie. Groźnie będzie jednak jeszcze tylko przez około dwa tygodnie. Tyle bowiem potrwa okres wylotu młodych ptaków z gniazd.
Wrona siwa to gatunek ptaka z rodziny krukowatych. Ma czarne upierzenie oprócz grzbietu, piersi i brzucha, które są popielate. Długość całego ciała wynosi ok. 44 cm, rozpiętość skrzydeł to 95 cm, a skrzydło złożone ma 31 - 34 cm. Ogon liczy ok. 18,5 cm długości, a waga to w przybliżeniu 500 g- informuje Interaktywna Biosfera.
Źródło: Planeta.pl, Radio ZET, rmf24, Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza, TVN Meteo, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie