Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Co robić w majówkę? 3 pomysły na aktywny wypoczynek z rodziną - Bryk.pl

Co robić w majówkę? 3 pomysły na aktywny wypoczynek z rodziną - Bryk.pl

Source: bryk.pl

Gliwice - palmiarnia, radiostacja, zamek i inne nietypowe atrakcje

Gliwice to jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku. Lokacja na prawie magdeburskim nastąpiła w XIII wieku. Warto się tam wybrać nie tylko w poszukiwaniu zabytków.

Wizytówką miasta jest Radiostacja Gliwice. To najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Ma ponad 111 metrów wysokości. Powstała w latach 30. XX wieku z impregnowanego drewna modrzewiowego. Można ją zwiedzić. Niedaleko znajduje się też sensoryczny park doświadczeń. Dzieci i młodzież mogą tam sprawdzić, jakie dźwięki wydają m.in. organy rurowe czy szumiące rury.

W słoneczny dzień można wybrać się na spacer, aby zobaczyć z bliska obwarowania miejskie, które pochodzą z drugiej połowy XV i początku XVI wieku. Uwagę turystów zwraca też Zamek Piastowski, do którego warto wybrać się całą rodziną. Nazwa bywa myląca i w tym przypadku. Budowla nigdy nie była zamkiem książęcym. Pełniła inne funkcje. W średniowieczu mógł być arsenałem miejskim, ale przez kilka wieków było tam więzienie. Od lat 60. XX wieku w budynku znajduje się muzeum. Prócz bogatej kolekcji zdjęć dokumentujących dzieje Gliwic, wyeksponowano broń z dawnej Japonii, np. miecze samurajskie.

Palmiarnia Miejska, która znajduje się w centrum Gliwic, powstała już w XIX wieku. Egzotyczne drzewa, krzewy i kwiat czy akwarium z rybami z dorzecza Amazonki to tylko niektóre atrakcje czekające na zwiedzających.

Przeczytaj również: Twierdze na Dolnym Śląsku. Nocne zwiedzanie i inne wyjątkowe atrakcje

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. Miasto bywa nazywane "największym muzeum geologicznym pod otwartym niebem". Jedną z największych atrakcji jest Kadzielnia - wzgórze zbudowane z wapieni górnego dewonu. Do lat 60. XX wieku był tam kamieniołom. Potem powstał rezerwat przyrody "Kadzielnia". Jest niewielki (ok. 0,6 ha) i obejmuje ostaniec skalny - Skałkę Geologów. Znajduje się tam 25 jaskiń i schronisk skalnych. Aby lepiej poznać to miejsce, można wybrać się na wycieczkę trasą podziemną. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą skorzystać z "Tyrolki nad Kadzielnią", czyli parku linowego. Podniebna trasa ma 600 metrów. Osoba zapięta w specjalną uprząż zjeżdża w dół po linie. Jednak wcześniej musi przejść krótkie szkolenie.

Pasjonaci sztuki i historii również znajdą coś dla siebie. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich to obecnie siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach. Na ekspozycjach stałych można zobaczyć zabytkowe wnętrza z XVII i XVIII wieku. Prócz rzemiosła artystycznego warte uwagi są choćby meble z epoki. W galerii malarstwa polskiego i europejskiego zgromadzono m.in. dzieła Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Jest też gabinet numizmatyczny i ekspozycja pamiątek po Józefie Piłsudskim.

Przeczytaj również: Diabelskie mosty przyciągają turystów. Skąd wzięły się ich nazwy?

W województwie zachodniopomorskim warto odwiedzić Woliński Park Narodowy. Symbolem tego miejsca jest bielik, którego okazy można zobaczyć w Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Z centrum Międzyzdrojów to tylko 1,5 kilometra. Piesza wycieczka zajmuje około 30 minut.

Zagroda Pokazowa Żubrów ma powierzchnię 28 ha. Zwierzęta te można oglądać na specjalnym wybiegu. Od turystów oddziela je brama, a obserwacja jest możliwa dzięki podestom widokowym. Pierwsze żubry przywieziono tam już w latach 70. XX wieku, a te, które można podziwiać obecnie, najczęściej urodziły się już w zagrodzie. Nie tylko dzieciom spodoba się taka forma spędzania wolnego czasu.

Osoby, które szukają dłuższych tras pieszych, mogą wybrać się na spacer jednym z trzech szlaków turystycznych. Największym zainteresowaniem cieszy się ten oznaczony kolorem zielonym. Ma 15 kilometrów. Wycieczka rozpoczyna się w Międzyzdrojach przy bramie budynku dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. Prócz wspomnianej zagrody, można zobaczyć m.in. Jezioro Czajcze, Jezioro Żółwinowskie, Jezioro Kołczewo.

W Wolińskim Parku Narodowym znajdują się też cztery punkty widokowe, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Góra Gosań jest zlokalizowana około czterech kilometrów na północny wschód od Międzyzdrojów. To najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża (93 m n.p.m.). Można stamtąd podziwiać m.in. panoramę Zatoki Pomorskiej. Droga do Kawczej Góry prowadzi przez starodrzewie dębowe i bukowe. Z punktu widokowego łatwo dostrzec np. panoramę Mierzei Przytorskiej. Ciekawe widoki oferują też Wzgórze Zielonka i punkt widokowy na Piaskowej Górze. Ten ostatni znajduje się na piaszczysto-kredowym urwisku. Można stamtąd zobaczyć m.in. Jezioro Turkusowe.

Jeżeli pogoda nie dopisze, to warto wybrać się do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego, które znajduje się w centrum Międzyzdrojów. Zgromadzono tam kilka tysięcy eksponatów, które poszerzają wiedzę nie tylko o faunie i florze parku.

QUIZ: Co wiesz o polskich miastach? Nawet znawcy nie odpowiadają na wszystkie pytania

QUIZ. Kartkówka z geografii. Dobrze znasz mapę Polski?