Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Source: Rzeczpospolita
Polska uruchomi system kaucyjny jako 17. kraj UE, wyprzedziła nas nawet Rumunia i Słowacja. System ruszy w styczniu 2025 r.
Budowa systemu kaucyjnego w Polsce mocno przyspiesza. 19 kwietnia główni gracze rynku napojów złożyli wreszcie wniosek w UOKiK o zgodę na koncentrację. Tego samego dnia pojawił się projekt ustawy nowelizującej mocno krytykowaną ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z ubiegłego roku.
O tym, że Polska w styczniu 2025 r. uruchomi system kaucyjny, wiadomo od września 2023 r., gdy ustawa weszła w życie. A jednak najwięksi producenci napojów bezalkoholowych oraz piwa (bo to ich opakowania zostaną ujęte w systemie kaucyjnym) nie składali wniosku o licencję operatora. Wciąż trwały analizy prawne, jak to zrobić.
Wreszcie w piątek 19 kwietnia łącznie 12 firm (Maspex, Coca-Cola, Oshee, Żywiec Zdrój, Nestlé, Colian, Pepsi-Cola, Red Bull, Zbyszko, Orangina Schweppes Polska, Nałęczów Zdrój i Van Pur) złożyło do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację. Ma im to pozwolić utworzyć wspólne przedsiębiorstwo mające stanowić podmiot reprezentujący na potrzeby prowadzenia systemu kaucyjnego, na podstawie ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Firmy informowały o współpracy branżowej przy tym projekcie już w ubiegłym roku. Podpisały listy intencyjne, ale potem prace utknęły w konsultacjach z prawnikami. Początkowo na rynku mówiło się, że producenci napojów alkoholowych i bezalkoholowych utworzą jednego operatora, jednak ostatni miesiąc przyniósł inne informacje. Giganci bezalkoholowi trafili ze swoim wnioskiem do UOKiK, a trzy największe browary w Polsce złożyły do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na koncentrację, bo taki jest wymóg dla firm wprowadzających, które są konkurentami. - Czekamy na wydanie takiej zgody, nie ukrywam, że w przeciwieństwie do innych operatorów, którzy planują wystąpić o pozwolenie ministerstwa lub już je dostali, a nie musieli czekać na zgodę, to w pewnym sensie dyskryminacja - pisze "Rzeczpospolitej" Magdalena Brzezińska, rzeczniczka prasowa Grupy Żywiec.
Operatora dla branży piwnej wspólnie chcą utworzyć Grupa Żywiec, której właścicielem jest Heineken, Kompania Piwowarska, spółka należąca do Asahi Group Holdings oraz Carlsberg Polska. Firmy wskazują na czas: zostanie im go dużo mniej niż małym firmom, które z uwagi na śladowy udział w rynku przepisy antymonopolowe obchodziły szerokim łukiem. Największych graczy wyprzedziły małe firmy: Zwrotka i PolKa. Duża konkurencja mówi o nich z przekąsem, że "wprowadzili na rynek dwie zgrzewki wody mineralnej". Ile napojów te spółki naprawdę wprowadziły na rynek, nie wiadomo, bo ani Zwrotka, która jako pierwsza uzyskała licencję operatora w resorcie klimatu, ani PolKa, która tę licencję niebawem otrzyma, nie ujawniły, ile dokładnie sprzedały napojów. Jak poinformował Aleksander Traple, prezes Zwrotki, spółka w 2023 r. sprzedała napoje o wartości "do 300 tys. zł". Jak szacuje Centrum Monitorowania Rynku, jest to wartość sprzedaży wody w Polsce w ciągu pół godziny. PolKa obiecała nam przekazać informacje, jakie sprzedaje napoje i gdzie można je kupić, a także jak duża była ich sprzedaż w zeszłym roku, ale mimo monitów informacje do redakcji nie dotarły.