У ЈЕКУ ПРИПРЕМЕ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО У ТУЦАЊУ ОБОЈЕНИМ ЈАЈИМА За Васкрс сви путеви воде у Мокрин
Source: Dnevnik
МОКРИН: Приближавају се ускршњи празници, а у Мокрину су у јеку припреме за Светско првенство у туцању фарбаним јајима, јединствени догађај по ком је Мокрин постао препознатљив не само у околини Кикинде већ и ван граница Србије.
Почеци такмичења датирају још од 1991. године, а васкршње свечаности и такмичење у туцању фарбаним јајима организују се баш на сам дан Васкрса, који ове године пада у недељу, 5. маја. Како је за "Дневник" рекао председник Удружења "Бело перо" Живица Терзић који је на такмичењу судија, постоје и одређена правила која морају да се испоштују.
- Јаја морају бити искључиво кокошја, тврдо кувана и офарбана. То је замисао од почетка и те традиције се држимо до данас. Људи су свашта пробавали кроз све ове године, па је тако постојала и технологија испод или на љусци, односно утисну испод љуске печатни восак, или јаје премажу аутокитом, или га пак умоче у течни метал, а све се то ради да би се љуска ојачала и издржала више удараца. Зато постоје судије, како би спречиле било какве неправилности током првенства. Последњих 15 година има нас троје судија, а друга двојица су чак много успешнији такмичари од мене. Они су побеђивали, а ја нисам, био сам три пута други, па када сам видео да то није за мене, отишао сам у жири - нашалио се Терзић.
Такмичење се одвија у две категорије. Прва су јуниори, деца до 15 година, а другу категорију чине сениори и ту могу да учествују сви старији од 15 година.
- Манифестација окупи више од хиљаду посетилаца. То је верски празник, ништа не ради, сви су на одмору, пролеће је и најчешће је лепо време, па на тргу буде баш много света свих узраста. А понели смо титулу светског, јер нам долазе и странци, уз људе из дијаспоре који за празнике посете свој родни дом. Тако смо прошле године имали победника из Шведске, а имали смо такмичаре и из Кине, Русије - прича наш саговорник.
Током целог такмичења, учесник користи само једно јаје које стоји код судија, и узима га онда када дође ред на такмичење. По завршетку рунде, јаје се враћа код судије до следећег надметања, како би се спречиле незаконите радње. Терзић вели да се такмичари највише ослањају на срећу у игри. Жребом се извлаче бројеви и тако бирају противници. На крају се јаја једу, пола учесник, а пола судија, да би се доказало да су јаја обична и нису умакана у разне супстанце ради тврдоће.
Мокринчани почињу да трагају за тврдим јајетом већ након Божића.
- Углавном тврдоћу проверавамо куцањем у зубе, и битно је да тонови буду што виши, јер је тада јаје јаче. Нама је битан само врх, јер се само он користи приликом такмичења. Тврдоћа зависи углавном од исхране кока, витамина, кречњака и слично. Све то мора бити дозирано, јер ако коке постану предебеле, престану да носе јаја, те је боље и да носе што ређе, а да јаја буду што тврђа - објашњава Терзић.