Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Kde sa nachádzala liečivá záhrada Juraja Purkirchera?

Kde sa nachádzala liečivá záhrada Juraja Purkirchera?

Source: zahrada.sme.sk

Bratislava v 16. storočí. (Zdroj: Zdroj: wikimedia commons/Library of Congress/voľné dielo)

Viete si predstaviť, ako vyzeralo naše hlavné mesto v 16. storočí? Na dnešnú Bratislavu sa historický Prešporok podobal len málo. Pretekal ním Dunaj, na ktorom boli ostrovy, a nad riekou stál Hrad, ale inak to bolo nemecké mesto, v ktorom malo významné postavenie vinohradníctvo. O zdravie obyvateľov sa vyše dekády staral lekár Juraj Purkircher, ktorý mal okrem básnického talentu aj záľubu v pestovaní rastlín.

Doktor Juraj (Georgius) Purkircher sa narodil v Prešporku okolo roku 1535. Presný dátum jeho narodenia nepoznáme. Vieme však, že pochádzal z početnej meštianskej rodiny, ktorá mala hlboko do vrecka a bývala na dnešnom Hlavnom námestí. Malého Juraja rodičia často brávali do polí a vinohradov v okolí mesta. Mestský chlapec tak mal kontakt s prírodou aj s ľuďmi obrábajúcimi pôdu. Spoznával svet rastlín a učil sa aj o chove hospodárskych zvierat.

Po vychodení školy v Prešporku a latinskej školy v Bardejove sa 30. septembra 1556 pod menom Georgius Burkircher Posoniensis zapísal na univerzitu vo Wittenbergu.

V roku 1560 - medzitým už ako úspešný humanistický básnik Purkircher - luterán nemeckej národnosti, žil krátko v Prešporku. Túžba po vzdelaní ho však čoskoro hnala opäť do sveta. V rokoch 1561 - 1563 študoval v talianskej Padove a získal tu odborné vzdelanie v lekárstve a botanike. Okrem iného ho zaujala aj miestna flóra. Domov do Prešporka si z Padovy priniesol semená niekoľkých rastlín, ktoré pestoval. Botaniku študoval aj v Paríži, v Prešporku opäť žil od roku 1565 a pôsobil tu ako lekár.

V roku 1566 sa Juraj Purkircher oženil so Žofiou Lerchenfelderovou z váženej prešporskej meštianskej rodiny.

Spočiatku liečil doktor Purkircher chudobných prešporských občanov, často vinohradníkov, ktorých bolo v meste neúrekom. Mnohokrát liečil nezištne alebo len za malú odmenu. Rýchlo si získal povesť dobrého odborníka, ktorý mal pri liečbe úspechy. Dostal sa tak aj k liečeniu vyšších vrstiev a šľachty. Využíval pri tom aj liečivé bylinky zo svojej záhrady.

Juraj Purkircher mal v Bratislave záhradu, ktorú údajne navštívil aj známy botanik Carolus Clusius počas svojej cesty po Uhorsku. Carolus Clusius (1526 - 1609) flámsky botanik a lekár, ktorý od roku 1573 pôsobil vo Viedni ako riaditeľ cisárskej záhrady Maximiliána II., sa pričinil o zavedenie pestovania zemiakov, tabaku, pagaštana, orgovánu, platanu a rôznych cibuľovín v strednej Európe.

Purkircherova záhrada bola pravdepodobne pravidelne pôdorysne členená a jednotlivé záhony boli oddelené chodníčkami. Staršie zdroje uvádzajú, že sa nachádzala pri dome, v ktorom Purkircher býval, teda na dnešnom Hlavnom námestí. (Dom, v ktorom žil Juraj Purkircher, zbúrali v polovici 18. storočia pri barokovej prestavbe Hlavného námestia. Na jeho mieste dnes na nároží Sedlárskej ulice a Hlavného námestia stojí Kutscherfeldov palác, dnešné veľvyslanectvo Francúzskej republiky). Novšie zdroje však záhradu lokalizujú niekde do okolia Suchého mýta. Za mestskou bránou na Suchom mýte bolo územie záhrad a ďalej sa rozprestierali vinice. Záhrady tu mal rád uršulínok, šľachtici i mešťania.

Významný botanik Carolus Clusius udržiaval s Purkircherom priateľský vzťah a obdivoval jeho prácu. Purkircher si z ciest priniesol do svojej záhrady aj zvláštny druh fazule, ktorú ďalej šľachtil a semená z nej venoval práve Clusiovi. Ten sa po Purkircherovej smrti rozhodol na jeho pamiatku fazuľu pomenovať po ňom. A tak sa v Clusiusovej knihe Rariorum aliquot stirpium historia ocitol nový druh fazule s menom Phaseolus varius sive Purkircherianus.

Doktor Purkircher liečil v Prešporku približne štrnásť rokov. V čase jeho pôsobenia sa nevyskytla priamo veľká morová epidémia, s chorobou však prichádzal do kontaktu a stala sa osudnou jemu i jeho rodine. V roku 1577 Carolus Clusius opísal tragédiu bratislavského lekára v jednom zo svojich listov. Tomu postupne zomreli na mor traja synovia a choroba ohrozila aj jeho tehotnú manželku. Tá prežila a priviedla na svet dcérku Alžbetu, ale tú jej otec už nikdy nevidel.

Doktor Juraj Purkircher, oslabený žiaľom zo straty synov, podľahol zákernej nákaze dňa 24. októbra 1577. Jeho literárny a vedecký odkaz v jeho milovanom rodnom meste však žijú dodnes.