Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Stovky ľudí ostanú bez lekára, v Banskobystrickom kraji končia ďalší pľúciari. Čaká sa mesiace

Stovky ľudí ostanú bez lekára, v Banskobystrickom kraji končia ďalší pľúciari. Čaká sa mesiace

Source: Aktuality.sk
Author: Iva Zigová

BANSKÁ BYSTRICA: V Banskobystrickom samosprávnom kraji dlhodobo ubúdajú pľúcni lekári a situácia sa ešte zhorší, pre vek nad sedemdesiat rokov totiž končia ďalší dvaja.

"K 1. máju skončí pneumologická ambulancia v Banskej Bystrici a k 30. júnu v Lučenci. Už dnes sme pritom v kraji pod normatívom určeným ministerstvom zdravotníctva pre minimálnu sieť ambulantnej starostlivosti. Ten hovorí o šestnástich pľúcnych lekároch a my od júla budeme na úrovni trinástich," povedal banskobystrický župan Ondrej Lunter (nezávislý, no s podporou viacerých strán). V praxi to podľa neho znamená, že stovky ľudí ostanú bez pneumológa a čakacie doby, ktoré sa už dnes počítajú v mesiacoch, budú ešte dlhšie.

Doplatia na to nielen chronickí pacienti, ktorí potrebujú kontrolu a pravidelné predpísanie liekov, ale aj tí, ktorí potrebujú prvovyšetrenie, no pre nedostatočné kapacity sa naň dostanú s oneskorením, čo môže byť pri závažnej diagnóze fatálne.

Ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej (Hlas) preto nedávno z banskobystrickej župy poslali niekoľko opatrení, ktoré vzišli z odbornej diskusie a ktoré by podľa Luntera mal rezort čo najskôr prijať, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia a životov obyvateľov kraja.

Rooseveltova nemocnica pod tlakom

Problém sa už nejaký čas prejavuje aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde vnímajú stále väčší tlak na nemocničné ambulancie. Hoci pred časom pre covid k dvom pridali tretiu, ani v tomto stave už nedokážu v adekvátnom čase uspokojiť všetkých.

"Prakticky denne narastá počet pacientov, ktorí majú komplikovanú dostupnosť k zdravotnej starostlivosti a aj z odľahlejších regiónov sa pokúšajú dostať na ambulantné vyšetrenie do Rooseveltovej nemocnice. Kapacity sa rýchlo vyčerpávajú, vlastne sú už prekročené," opisuje stav Michal Urda, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Rooseveltovej nemocnice. Pripomína, že fakultná nemocnica by mala poskytovať starostlivosť predovšetkým ľuďom s tými najzávažnejšími stavmi, ktoré nedokážu riešiť ambulancie v regiónoch.

Hovorí o markantnom úbytku pľúcnych lekárov v Banskobystrickom kraji. Počas jeho praxe bez náhrady zaniklo desať ambulancií.

"Nevzniklo to zo dňa na deň, je to dlhodobý problém, vypuklejšie sme ho začali pociťovať, keď došlo k úmrtiu lekárky, ktorá pôsobila v nemocnici v Brezne. Následne došlo k uzatvoreniu dvoch pľúcnych ambulancií vo Zvolene a ďalej sa to zhoršuje."

Ak to takto pôjde ďalej a nepodarí sa sfunkčniť ambulantnú sieť v kraji, nedokážu krízu ďalej zvládať a preberať ďalších pacientov zo zrušených ambulancií.

(Článok pokračuje pod fotografiou)

3fotky v galérii Michal Urda, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Zdroj: Aktuality.sk/Iva Zigová Dlhodobo podhodnotení

O potrebe okamžitého riešenia hovorí aj Martin Caudt, riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ministerstvo zdravotníctva by podľa neho malo čo najskôr posilniť kompetencie všeobecných lekárov a internistov, aby mohli predpisovať lieky pre pacientov s chronickými ochoreniami pľúc a priedušiek. Pomohlo by aj určovanie potreby kontrol podľa posúdenia stavu pacienta zo strany lekára a nie podľa súčasnej legislatívy u každého rovnako.

Za závažný problém označil nedostatočné ohodnotenie pneumológov, ktorí tak nemajú motiváciu otvárať si súkromné ambulancie, lebo ich neuživia.

"Platby poisťovní za výkony sú nastavené inak pri všeobecných lekároch a pri špecialistoch, v tomto prípade pneumológoch. Kým všeobecný má kapitovaných pacientov a vie robiť veľký rozsah výkonov, napríklad preventívne prehliadky, predoperačné vyšetrenia a podobne, pľúcny takéto možnosti nemá," opisuje.

Dokumentuje to stratou zhruba 1700 eur mesačne, ktorú vykazuje pľúcna ambulancia v Detve. V roku 2021 ju zriadila práve banskobystrická župa, aby región nezostal bez pľúciara.

"Stratu vykrývame z iných našich ambulancií, ktoré sú ziskové, a tiež z rozpočtu kraja." Nie je to však dlhodobé riešenie. "Nie je reálne, že môžeme prijímať ďalších pneumológov, ale urobíme všetko preto, aby sa nám podarilo otvoriť ďalšiu ambulanciu," hovorí Caudt a jeho slová potvrdzujú aj aktuálne zverejnené náborové inzeráty.

Bez zásahu ministerstva úbytok špecialistov župa vyriešiť nedokáže. Dofinancovať ambulancie by mali podľa neho štát so zdravotnými poisťovňami. Ak nemajú dostatok zdrojov, mali by to otvorene priznať a pristúpiť k zavedeniu doplatkov zo strany pacientov.

Práve problém "uživiť" takúto pľúcnu ambulanciu je tiež dôvodom, prečo si túto špecializáciu vyberá stále menej mladých lekárov. Rooseveltova nemocnica vie podľa primára pneumológie Urdu pomôcť s ich vzdelávaním, no bez dobre nastaveného financovania, si súkromné ambulancie v regiónoch zakladať nebudú. Škody už vznikli a opätovné zatraktívnenie tohto odboru bude podľa Caudta trvať roky.

(Článok pokračuje pod fotografiou)3fotky v galérii Martin Caudt zodpovedný na Úrade BBSK za zdravotníctvo upozorňuje, že po pľúcnych lekároch príde kríza aj pri iných špecializáciách. Zdroj: Aktuality.sk/Iva Zigová Doplácajú na zastaralý katalóg výkonov

Poisťovne o situácii vedia, no odkazujú, že riešiť by ju malo najmä ministerstvo.

"Nerovnomerné financovanie niektorých odborností špecializovanej ambulantnej starostlivosti je spôsobené zastaralým katalógom výkonov. Už od roku 2018 sa snažíme tieto nerovnosti postupne odstraňovať prostredníctvom zvýhodneného financovania vybraných podfinancovaných odborností. Aktuálne má nastavenú niektorú z foriem zvýhodneného financovania až 37 odborností, vrátane spomínanej pneumológie," reaguje Matej Štepianský zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Caudt však na základe skúsenosti z pľúcnej ambulancie v réžii kraja komentuje, že zvýhodnenie stále nie je dostatočné. Definitívne odstránenie nerovnomerného financovania Dôvera očakáva po prijatí nového katalógu výkonov.

Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa reaguje, že si vedie prehľad o tom, ktoré špecializácie patria k tým slabšie financovaným a rozdiely sa snaží postupne vyrovnávať.

"Každé navyšovanie je však podmienené možnosťami rozpočtu poisťovne," hovorí Marianna Bublavá,manažérka oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Poisťovňa sa podľa jej slov snaží zazmluvňovať špecialistov v regiónoch, no pracuje len s tými, ktorí "na trhu sú". Ak z niektorých častí Slovenska žiadna žiadosť nepríde, vie poistencovi pomôcť iba tak, že ho "nasmeruje k najbližšiemu vhodnému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti".

Aj štátna poisťovňa pripomína, že dlhotrvajúci problém s nedostatkom lekárov nie je možné vyriešiť z jej úrovne. "Potrebné je systémové riešenie na úrovni ministerstva zdravotníctva."

Chýbajú reumatológovia aj psychiatri

Ministerstvo, ktoré aktuálne vedie Zuzana Dolinková, problém s nedostatkom lekárov a zdravotníckeho personálu všeobecne priznáva roky. Teraz na obranu dodáva, že ho majú aj iné krajiny.

Rezort avizuje audit plnenia personálnych normatívov v ambulanciách aj ústavných zdravotníckych zariadeniach, na základe neho má v pláne upraviť kompetencie jednotlivých zdravotníckych profesií.

Nanovo vraj zadefinuje aj minimálnu sieť poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti, až z tejto definície vzíde, kde, koľko a ktorých špecialistov potrebuje.

Sľubuje tiež zavedenie nového katalógu zdravotných výkonov pre ambulantný sektor, aby bolo financovanie spravodlivé aj pre podfinancované špecializácie. Pilotný projekt nového katalógu pre vybrané z nich chce spustiť v druhom polroku 2024.

Martin Caudt z Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja komentuje, že už včera bolo neskoro a problémy sa budú stupňovať aj v ďalších odboroch.

"Ktorí lekári nám v kraji chýbajú? Reumatológovia, endokrinológovia, diabetológovia, neurológovia, psychiatri, najmä detskí, a ďalší. Jednoduchšie je asi odpovedať, ktoré špecializácie nám nechýbajú.".

Zároveň však dodáva, že do budúcna bude aj na Slovensku vývoj smerovať k tomu, že špecialisti sa budú koncentrovať vo väčších mestách a bude za nimi treba cestovať, a v regiónoch dostane človek len primárnu zdravotnú starostlivosť. Takýto stav by však mali predchádzať zlepšenia v oblasti telemedicíny a digitalizácie systému.

S vašou podporou dokážeme viac

Exkluzívny obsah je teraz ešte dostupnejší aj vďaka vám. Získajte k nemu prístup za 19,99 € na celý rok a teraz NAVYŠE aj 25 % zľavu na knižnú novinku Petra Bárdyho Zuzana Čaputová - Odvaha k ľudskosti v limitovanej ponuke aj s podpisom autora!

prístup k exkluzívnemu obsahu podporíte slobodnú žurnalistiku Aktuality.sk Živé.sk Najmama.sk Získať predplatné