Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Wskaźnika Bogactwa Narodów 2024. Miejsce Polski bez zmian

Wskaźnika Bogactwa Narodów 2024. Miejsce Polski bez zmian

Source: Rzeczpospolita

Polska znalazła się na 27. miejscu (18. w UE) na 38 badanych gospodarek, uzyskując 68,6 pkt. w IV edycji Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN), opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute (WEI). Miejsca na podium zajmują Irlandia (190,7 pkt.), Szwajcaria (134,0 pkt.) oraz Norwegia (116,4 pkt.), która w tym roku wyprzedziła Stany Zjednoczone (109,6 pkt.).

Indeks WBN oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych, a brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Tegoroczny WBN przedstawia sytuację kryzysu po kryzysie - kłopoty społeczno-gospodarcze związane z epidemią koronawirusa zastąpił od 2022 roku kryzys okołowojenny, podano.

"Świat wciąż biedniejszy niż przed pandemią. Większość badanych krajów zanotowała wzrost wskazania WBN w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym wychodziły one dopiero z dołka epidemii COVID-19, ale nie udało się wyraźnie przekroczyć wyników na 2019 rok. Wygrywa Irlandia, a USA tracą podium na rzecz Norwegii, głównie ze względu na spadek w subkategorii dot. jakości wydatków publicznych w Ameryce (aż o 9 miejsc)" - czytamy w publikacji WEI.

"Żaden z notowanych krajów nie wykonał wielkiego skoku naprzód. Niemcy stoją w miejscu (8). Największy spadek zanotowała Francja - z pozycji 16. na 19., a największy wzrost zanotował Izrael - z pozycji 23. na 20. Najgorzej z państw UE wypada Bułgaria - zajmuje 35. miejsce. Polska utrzymuje 27. pozycję w porównaniu z poprzednią edycją WBN. Gdy wyłączyć nieunijne gospodarki, w ogólnym rankingu Polska znajduje się na 18. pozycji" - podano.

Według WBN o obronność dbamy w Polsce lepiej niż o infrastrukturę. W subkategorii dot. wydatków na obronność Polska awansowała o 9 oczek - na 16. miejsce, ale w wydatkach na infrastrukturę spadła o 4 - na 33. pozycję. z kolei publiczny pieniądz traktujemy z umiarkowanym szacunkiem - efektywność wykorzystania pieniądza publicznego w Polsce nie odbiega od średniej dla wszystkich badanych krajów.