Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Gorenjski glas | Varno s psom v hribe

Gorenjski glas | Varno s psom v hribe

Source: Gorenjski Glas

Ljubljana - Sogovorniki na nedavnem posvetu na temo Varno s psom v hribe, ki ga je organizirala Zavarovalnica Triglav v ljubljanskem Triglav Labu, so poudarili odgovornost in preudarnost. Cilj mora biti izbran glede na pripravljenost psa, ki mora biti tudi primerno vzgojen, na skrbno načrtovani poti je treba poskrbeti za psa in imeti v uvidu še druge pohodnike. Le tako lahko lastniki psov zmanjšajo možnost nesreč in poskrbijo, da bo pohod ostal v lepem spominu.

"Obisk hribov je z vzgojenim psom lahko še bolj zabaven, kot če gremo sami. Seveda pa se je na izlet s psom treba dodatno pripraviti. Upoštevati moramo ne le svojo fizično kondicijo, ampak tudi kondicijsko pripravljenost psa - in temu ustrezno prilagoditi izlet. Ob upoštevanju nekaj osnovnih pravil vzgoje in učnega procesa pri psu lahko v vsakem izletu v hribe s svojim kosmatincem najdemo poseben užitek," je prepričan Jure Pribičevič, solastnik in ustanovitelj podjetja Alfakan ter specializant za vzgojo psov in reševanje vedenjskih motenj, ki je na dogodku podelil nekaj nasvetov za vzgojo psa.

Planinska zveza Slovenije (PZS) zaznava povečano število obiskovalcev gora s psi. "Lastnike psov želimo opozoriti, naj pri gibanju v zahtevnem gorskem okolju ne pozabijo na lastno varnost. Obenem naj upoštevajo sobivanje z drugimi prebivalci gorskega okolja, ki jih prisotnost psov lahko moti in tudi ogrozi njihov obstoj. Pri hoji s psi izbiramo lažje, tehnično nezahtevne poti," priporoča Janez Toni, inštruktor alpinizma in gorskega reševanja v PZS. Pohodnikom, ki želijo prenočiti v planinski koči, svetuje, naj pred tem preverijo, ali lahko v postojanki prenoči tudi pes.

Pred odhodom preverite vreme, na pot se odpravite dovolj zgodaj in ne pozabite na opremo za psa: povodec in oprsnico, nagobčnik, zaščito za tačke in komplet prve pomoči. Ko se v gorah zgodi nesreča, ne glede na to, ali so v nesreči udeleženi ljudje ali živali, takoj pokličite 112.

"Delo s psom v Gorski reševalni službi ni služba, je način življenja. Šolanje in priprava psa potekata ob vsakokratnem obisku gora - na začetku na domačih vrhovih, nato pa pridejo vsi mogoči izzivi, od visokogorja poleti, pozimi, vožnja s helikopterjem, čolnom, vožnja v akiju, z motornimi sanmi ... Psihofizična pripravljenost pri gorskih reševalcih je pomembna, tako pa velja tudi za njihove pse. Pes mora skozi vse faze šolanja, da se lahko v iskalnih akcijah giblje po vseh vrstah terena suvereno in brez težav," je povedal Primož Bajt, gorski reševalec in vodnik reševalnega psa.

"Preden odidemo na pot, premislimo, ali zmoremo in ali zmore to načrtovano pot tudi naš kosmatinec, ki gre z nami. Z njim ne hodimo po previsih ter skalnatih visokogorskih poteh in imejmo ga vedno na očeh. Vsekakor ne smemo pozabiti na njegovo skodelico, vodo in priboljške. Zelo nam bo hvaležen," pa svetuje veterinar Zavarovalnice Triglav Bojan Nikolić.

Ker nesreča nikoli ne počiva, morda razmislite tudi o ustreznem zdravstvenem zavarovanju psa. Zdravstvene stroške zaradi morebitnih poškodb, ki se lahko psu pripetijo tudi v gorah in hribih, konkretno v Zavarovalnici Triglav krije zavarovanje malih živali. Dogodek Varno s psom v hribe je sicer del akcije Očistimo naše gore, s katero si Zavarovalnica Triglav prizadeva za varnejši obisk gora in ohranjanje čistih planinskih poti za prihodnje generacije.