Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

V Skalici majú problém s nelegálnymi skládkami. Pokuty nepomáhajú, mesto má finančné straty

V Skalici majú problém s nelegálnymi skládkami. Pokuty nepomáhajú, mesto má finančné straty

Source: myzahorie.sme.sk
Author: Peter Briška, Anton Hrachovský, Kristýna Peštová, Nadežda Chovančáková

SKALICA. Slovensko dlhodobo bojuje s nelegálnymi skládkami. Aktuálne ich v krajine máme takmer 12-tisíc.

S týmto problémom bojujú aj v Skalici, nepomáha ani rozdávanie pokút. Odstraňovanie nelegálnych skládok stojí magistrát nemalé finančné prostriedky. V roku 2023 na túto činnosť vynaložili tisíce eur.

Problém s nelegálnymi skládkami je na Slovensku rozšírený, v roku 2023 sme evidovali vyše 9-tisíc skládok. Aktuálne ide o 11765 nahlásených nelegálnych skládok, vyčistených by ich malo byť už 31 percent.

V Trnavskom kraji ich je nahlásených 1211. Bratislavský kraj eviduje až 2646 nahlásených skládok. Spolu s tými nenahlásenými však určite ide o vyššie číslo.

Čierne skládky majú okrem negatívneho estetického dopadu najmä negatívny vplyv na životné prostredie. V konečnom dôsledku aj na zdravie a financie ľudí.

Obec má možnosť dobrovoľne zabezpečiť odstránenie nezákonne umiestneného odpadu, alebo po prešetrení a prípadnom nezistení vinníka dostane nariadenie od príslušných úradov. Ak obec odstráni takýto odpad sama. Musí o tom informovať príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva.

Po oznámení o výskyte sa nezákonne uloženého odpadu, prichádza na rad okresný úrad. Ak príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva zistí skutočnosť nasvedčujúcu tomu, že bol spáchaný trestný čin, vykoná jej oznámenie podľa osobitného predpisu a konanie o určenie zodpovednej osoby za nezákonné umiestnenie odpadu nezačne.

Ak nie je predpoklad spáchania trestného činu, príslušný úrad a úrad nájde vinníka, ktorý uložil odpad v rozpore so zákonom, vydá rozhodnutie na jeho odstránenie.

V Skalici musel zneškodnenie nelegálnych skládok zaplatiť magistrát. "Odstraňovanie nelegálnych skládok stojí Skalicu nemalé finančné prostriedky. V roku 2023 sme len na túto činnosť vynaložili vyše 6-tisíc eur," informoval Chovanec.

Samosprávy podľa Slávky Lenčéšovej zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) častokrát argumentujú nedostatkom financií na likvidáciu nelegálnych skládok.

"Tejto povinnosti sa obec však nemôže vyhnúť. Je potrebné robiť všetky opatrenia na zamedzenie vytvárania nelegálnych skládok odpadu na vlastnom území," povedala.

Najúčinnejším nástrojom proti vzniku nelegálnych skládok je podľa nej efektívny systém zberu odpadu.

"Samosprávy majú voľnú ruku, aby si na základe skúseností nastavili také podmienky triedeného zberu, ktoré pomôžu efektívne znížiť riziko vytvárania nelegálnych skládok odpadu. To znamená, že v prvom rade by mali vytvárať podmienky pre ich zákonné nakladanie, vrátane poskytovania dostatočných kapacít na zber zložiek komunálnych odpadov pre občanov obce," dodala.

Podľa zákona o odpadoch, kontrola skládok je síce v kompetencii Slovenskej inšpekcie životného prostredia, no uvedomiť si dôležitosť situácie si musia hlavne obyvatelia.

Juraj Chovanec poukázal na paradox, že ľudia dokážu vyvinúť úsilie na to, aby naložili pneumatiku, išli 10 minút autom do Zlatníckej doliny, ďalších 20 minút pešo hlbšie do lesa a tam ju odhodili.

Pričom, na každom oplotenom stojisku zberných nádob sa nachádza informačný panel, kde sú uvedené základné informácie o systéme zberu komunálneho odpadu.

"Každý z nás je povinný dávať príslušné vytriedené zložky komunálneho odpadu do príslušných zberných nádob - papier do zbernej nádoby na papier a podobne. Do stojiska zberných nádob nepatrí žiaden objemný odpad," zhrnul Juraj Chovanec.

Rôzny nadrozmerný odpad, ako napríklad starý nábytok, matrace, koberce, kočíky, umývadlá, práčky a podobne, taktiež nebezpečné odpady - motorové oleje, farby a lepidlá je potrebné zaviezť do zberného dvora. V prípade Skalice ide spoločnosť Vepos - Skalica na Rybničnej ulici.

Nadrozmerný biologicky rozložiteľný odpad - napríklad konáre zo stromov a kríkov, je zasa potrebné odovzdať do kompostárne, tá sa v Skalici nachádza za areálom ROD Skalica.

Podľa zákona o odpadoch je skládka odpadov miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, kde sa odpady trvalo ukladajú na povrchu zeme alebo do zeme.

"Za skládku odpadov považujeme aj internú skládku, na ktorej pôvodca odpadu vykonáva zneškodňovanie svojich odpadov v mieste výroby, ako aj miesto, ktoré sa trvalo, teda dlhšie ako jeden rok, používa na dočasné uloženie odpadov," vysvetlili na ministerstve životného prostredia.

Ak by si niekto chcel skládku zriadiť, zo zákona pre neho vyplýva celý rad povinností. Okrem technických náležitostí je potrebné mať aj oprávnenie na podnikanie v oblasti nakladania s odpadmi s inými ako nebezpečnými v zmysle obchodného registra.

Fyzická osoba, ktorá uloží odpad na iné miesto, než na miesto určené obcou, sa dopúšťa priestupku a hrozí jej pokuta do výšky 1500 eur. V prípade právnickej osoby a fyzickej osoby - podnikateľa sa dokonca výška pokuty pohybuje v rozmedzí od 4 000 do 350 000 eur.

Na tento fakt upozornil aj Chovanec. "Niekoľko takýchto pokút sme už udelili," vysvetlil.

Ak sa v obci nachádza odpad, ktorý je uložený v rozpore zo zákonom, existuje niekoľko možností.

Oznámiť umiestnenie odpadu na nehnuteľnosti, ktoré je v rozpore so zákonom môže akákoľvek fyzická alebo právnická osoba príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva alebo obci, v ktorej územnom obvode sa táto nehnuteľnosť nachádza.

Inak je to však s vlastníkom, správcom alebo nájomcom nehnuteľnosti. Ten je povinný oznámiť túto skutočnosť štátnym činným orgánom alebo obci do troch pracovných dní po zistení, že na jeho nehnuteľnosti bol nezákonne umiestnený odpad.