Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Ústavný súd odmietol sťažnosť Mazáka proti odvolaniu z postu šéfa Súdnej rady

Ústavný súd odmietol sťažnosť Mazáka proti odvolaniu z postu šéfa Súdnej rady

Source: domov.sme.sk

BRATISLAVA. Ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť bývalého predsedu Súdnej rady Jána Mazáka proti jeho odvolaniu z funkcie. Vyplýva to z uznesenia senátu zloženom z predsedu senátu Roberta Šorla a sudcov Ivana Fiačana a Martina Vernarského.

Mazák sa v sťažnosti domáhal zrušenia rozhodnutia o jeho odvolaní a jeho vrátenia Súdnej rade na ďalšie konanie s tým, že mu bude priznané finančné zadosťučinenie vo výške 50-tisíc eur. Taktiež požadoval, aby Ústavný súd uložil rade povinnosť zdržať sa vykonávania namietaného uznesenia a právomoci voliť nového predsedu Súdnej rady.

Členovia rady ešte v apríli odvolali svojho bývalého predsedu Jána Mazáka. Za návrh hlasovali desiati členovia rady, dvaja sa zdržali a štyria nehlasovali.

Dôvodom na odvolanie Mazáka bolo podľa siedmich členov rady, ktorí jeho odvolanie navrhli, že údajne zneužil svoje právomoci. Konkrétne mu vyčítali zneužitie funkcie a neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom.

Mazáka následne poslanci parlamentu odvolali aj ako člena rady.

"Z návrhu na odvolanie sťažovateľa z funkcie Súdnej rady v prípadoch preskúmaných Ústavným súdom sú zrejmé skutočnosti, ktoré možno rozumne posúdiť ako opakované porušenie povinností sťažovateľa ako predsedu Súdnej rady. Aj keby Ústavný súd preskúmaním ďalších skutkov sťažovateľa dospel k záveru o ich ústavnej neudržateľnosti na účel odvolania sťažovateľa z jeho funkcie, nič by to nezmenilo na závere o nedostatku rozporu napadnutého rozhodnutia Súdnej rady ako celku s označenými základnými právami sťažovateľa," skonštatoval Ústavný súd.

Vyhodnotenie závažnosti porušenia povinností predsedu Súdnej rady zo strany Mazáka z pohľadu toho, či odôvodňuje jeho odvolanie, spadá podľa Ústavného súdu do diskréčneho priestoru rozhodujúcej väčšiny Súdnej rady.

"Ústavný súd by do tejto úvahy mohol vstúpiť len v prípadoch extrémnych excesov, ktoré v prípade sťažovateľa zistené neboli," dodal Ústavný súd.

Proti predmetného rozhodnutiu Ústavného súdu nemožno podať opravný prostriedok.