Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

SOR zastąpi izbę przyjęć w szpitalu na Piaskach w Legionowie. Zatrudniony zostanie tam ortopeda, a śmigłowce będą lądować w Zegrzu - Gazeta Powiatowa

SOR zastąpi izbę przyjęć w szpitalu na Piaskach w Legionowie. Zatrudniony zostanie tam ortopeda, a śmigłowce będą lądować w Zegrzu - Gazeta Powiatowa

Source: Gazeta Powiatowa
Author: Magdalena Siebierska

Szpital w Legionowie fot. Wojskowy Instytut Medyczny (archiwum GP)

Trwają przygotowania związane z uruchomieniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Legionowie. - Jesteśmy przygotowaniu na to, żeby z dniem 1 lipca 2024 r. SOR w Legionowie rozpoczął działanie - zapewnia Marta Harazińska, rzeczniczka prasowa legionowskiego szpitala. Aktualnie trwają postępowania administracyjne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) i w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (MUW), niezbędne do otwarcia oddziału

Od 1 lipca 2024 r. przy szpitalu na Piaskach zacznie działać SOR!

Przybliżmy. W piątek, 19 kwietnia 2024 r. na terenie filii WIM-u na legionowskich Piaskach, czyli w szpitalu podległym resortowi obrony narodowej zorganizowano konferencję prasową poświęconą uruchomieniu przy tej placówce SOR-u, czyli specjalnego oddziału, w którym ratowane jest życie oraz nagle zagrożone zdrowie człowieka. W spotkaniu wzięli udział: gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gierelak, dyrektor WIM w Warszawie, Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w resorcie obrony narodowej, Jan Grabiec, szef kancelarii premiera Donalda Tuska oraz prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Zgodnie z tymi zapowiedziami, za blisko 50 dni w szpitalu w Legionowie powinien zostać uruchomiony SOR. Zapytaliśmy przedstawicieli tej placówki, czy ta inwestycja zostanie zrealizowana i w jakim dokładnie terminie.

Magdalena Siebierska: Proszę powiedzieć, na jakim etapie jest tworzenie tego oddziału ratunkowego? Czy data 1 lipca 2024 r. nie jest zagrożona?

Marta Harazińska: Obecnie trwają postępowania administracyjne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) i w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (MUW), niezbędne do otwarcia oddziału. Ze strony Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego (WIM - PIB) jesteśmy przygotowaniu na to, żeby z dniem 1 lipca 2024 r. SOR w Legionowie rozpoczął działanie.

W którym dokładnie miejscu taki oddział zostanie utworzony? Czy w którymś z dotychczas działających oddziałów, czy też zbudowany zostanie nowy budynek?

SOR powstanie w miejscu obecnej izby przyjęć, która już na etapie budowania szpitala została zaprojektowana w taki sposób, by w przyszłości, jeżeli będzie taka potrzeba, móc spełniać standardy SOR i to w oparciu o doświadczenia SOR-u WIM - PIB przy ulicy Szaserów w Warszawie tj. największego oddziału SOR w Polsce, co było wielokrotnie podkreślane w wystąpieniach przez dyrektora WIM, gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorza Gieleraka. Izba przyjęć zostanie dostosowana do obowiązujących wymogów, np. jedno z pomieszczeń zostanie przeznaczone na salę gipsową.

Czy w związku z tym, że w szpitalu zbudowany zostanie SOR, powstaną w nim dodatkowe oddziały m. in. neurologii, neurochirurgii, pracowni radiologii zabiegowej i oddział traumatologii narządów ruchu? Ile tych dodatkowych oddziałów powstanie? Gdzie zostaną one utworzone?

W nawiązaniu do poprzedniego pytania, nie ma takiej konieczności. W SOR zostanie zatrudniony ortopeda dostępny przez całą dobę, co jest zgodne z wymogami.

Czy przy placówce utworzone zostanie lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR)? W którym miejscu?

Wykorzystywane będzie lądowisko na terenie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) w Zegrzu, które spełnia warunki wynikające z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia (MZ) w sprawie SOR. Czas trwania transportu osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego do oddziału nie przekroczy 5 minut, licząc od momentu przekazania pacjenta przez lotniczy zespół ratownictwa medycznego do specjalistycznego środka transportu sanitarnego, co zostało doświadczalnie sprawdzone.

Dziękuję za rozmowę.