Rusko a USA majú roztržku pre vesmírnej zbrojenie. Rusko vraj vyvíja útočné satelity
Source: svet.sme.sk
WASHINGTON, BRATISLAVA. Skupina vojakov so špičkovým vybavením sa persúva po bojisku 21. storočia. Dokonalé zbrane, vybavenie a výcvik však dopĺňa iba priemerná orientácia v teréne. Namiesto satelitnej GPS navigácie totiž vojaci používajú "staromódne" pomôcky - mapu a kompas.
Signál GPS totiž vyradil z činnosti elektromagnetický impulz (EMP) - jav, ktorý nastane napríklad po výbuchu jadrovej bomby. Ak k takémuto výbuchu dôjde na zemskej obežnej dráhe, môže zničiť alebo vyradiť z činnosti množstvo satelitov.
Z vypustenia takéhoto satelitu aktuálne Spojené štáty podozrievajú Ruskú federáciu. Satelit Rusko vypustilo 16. mája z kozmodrómu Pleseck zhruba dvesto kilometrov južne od Archangeľska.
Nosná raketa Sojuz-2.1b do vesmíru vyniesla družicu známu pod menom Kosmos 2576 na orbitu vo výške zhruba 500 kilometrov. Oficiálne ide o pozorovací satelit, no na pôde Bezpečnostnej rady OSN už preň vznikla roztržka medzi Moskvou a Washingtonom.
Spojené štáty totiž podozrievajú Moskvu, že do vesmíru v skutočnosti vypustila antisatelitnú zbraň.
Krajiny si vzájomne odmietli podporiť rezolúcie o nešírení vesmírnych zbraní. V pondelok Bezpečnostná rada odmietla ruskom navrhnutú rezolúciu o zákaze rozmiestňovania zbraní vo vesmíre.
"Len 16. mája Rusko vypustilo na nízku orbitu satelit, o ktorom sú Spojené štáty presvedčené, že ide o antisatelitnú zbraň, pravdepodobne schopnú napadnúť iné satelity na nízkej orbite. Rusko umiestnilo túto zbraň na rovnakú orbitu, na akej je americký vládny satelit," vyhlásil Robert Wood, americký predstaviteľ pri OSN.
Ešte koncom apríla v rade neprešla americko-japonská rezolúcia, ktorá mala zabrániť používaniu zbraní vo vesmíre.
Americký predstaviteľ Robert Wood pred OSN nešpecifikoval, na základe čoho Washington tvrdí, že ruský satelit je v skutočnosti zbraňou, poukázal server Space News.
Samotné Rusko priznáva, že Kosmos 2576 je vojenský satelit, niektoré blogy zaoberajúce sa vesmírnymi technológiami predpokladajú, že by mohlo ísť o špionážny satelit vyhotovujúci snímky.