Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

Deian Sorescu, pe podium la IPA Games la tenis de masă - Caon.ro

Source: Caon.ro

REȘIȚA - Reșițeanul Deian Sorescu a reușit să se claseze pe primul loc cu echipa României și pe locul al doilea la individual la IPA Games, competiție organizată la nivel mondial de către Asociația Internațională a Polițiștilor!

La individual, pe primul loc s-a clasat tot un român, Dan Farcaș, care l-a învins pe sportivul din Reșița. Competiția s-a desfășurat în perioada 19-24 mai, în Sala Sporturilor din Cheile Grădiștei. Peste doi ani, acest concurs destinat politiștilor se va organizat în Polonia.

"În semifinală am reușit să înving un sportiv din Slovacia cu 3-2, iar în finală am pierdut în fața unui coleg de echipă. La simplu am fost 40 de concurenți și cinci echipe participante. Nivelul acestor jocuri este tot timpul unul ridicat. Mă bucur că am câștigat locul I la echipe, alături de Dan Farcaș, Ștefan Tonghioiu și Vasile Ilieș. Pe locul al doilea la echipe s-a clasat tot o formație alcătuită din români: Rareș Olahut, Sorin Pop și Lucian Trif. IPA Games sunt organizate din doi în doi ani, de această dată s-au ținut în România. Peste doi ani se vor organizat la Cracovia, în Polonia și voi participa și la acea competiție.", a spus Deian Sorescu.

În momentul de față, reșițeanul este legitimat la ACS Dumbrăvița, formației ce evoluează în Divizia B din România.