Rešpektovanie nemá byť popieraním faktov. Odborníci žiadajú rešpektovanie vedeckých poznatkov
Source: domov.sme.sk
BRATISLAVA. Vedci a odborníci vyzývajú vládu, aby rešpektovala vedecké poznatky v oblasti zdravia verejnosti. Urobili tak prostredníctvom otvorenej výzvy vedci a odborníci, ktorí boli počas pandémie súčasťou iniciatívy Veda pomáha Covid-19.
Signatári výzvy berú na vedomie kampaň úradu vlády Rešpektujem iný názor, pretože rešpektovanie názorov je podľa nich neoddeliteľnou súčasťou vedeckej práce a podmienkou vedeckého poznania a pokroku.
Rešpektovanie iného názoru však podľa vedcov a odborníkov nemôže byť zamieňané s popieraním základných, na dôkazoch založených vedeckých poznatkov.
"Spochybňovanie základných vedeckých poznatkov tým, že sú popri bludoch a cielených dezinformáciách prezentované len ako jeden z viacerých alternatívnych 'názorov', je pre našu spoločnosť extrémne nebezpečné," upozornili signatári.
Ako sa uvádza vo výzve vláde, spochybňovanie základných vedeckých poznatkov tiež znehodnocuje výchovu detí, sťažuje snahu učiteľov, znevažuje prácu vedcov a vyháňa z krajiny mladých vzdelaných ľudí.
Súčasne to ohrozuje aj profesionálny výkon mnohých kľúčových povolaní, kde je rešpektovanie faktov a prírodných zákonitostí životne dôležité, a kde sa dokonca vyvodzuje osobná zodpovednosť za neprofesionálny výkon.
"Kto by predsa chcel zamestnať statika, čo namiesto výpočtov použije názory, advokáta, čo namiesto znalosti zákonov má len postoje, alebo pilota s alternatívnym prístupom ku gravitácii? Kto by sa nechal operovať lekárom, podľa ktorého je zbytočné dezinfikovať si ruky pred úkonom?" pýtajú sa signatári.
Zároveň zdôraznili, že takýto spôsob "akceptovania názorov" nemôže viesť k tomu, že ničím nepodložený a neodborný názor jedného nekvalifikovaného človeka umožní oficiálne dištancovanie sa Slovenska od aktualizácie medzinárodných zdravotníckych predpisov Svetovej zdravotníckej organizácie.
"Takýto akt degraduje dlhodobú prácu slovenských zdravotníkov a ohrozuje medzinárodnú reputáciu krajiny," zdôraznili vedci a odborníci.
Signatári výzvy vyzvali vládu, aby na rokovania s WHO nominovala kvalifikovaného odborníka z oblasti epidemiológie a verejného zdravia.
"V duchu jej vlastnej kampane teda vyzývame vládu, aby rešpektovala iné názory, v tomto prípade názory odborníkov v oblasti zdravia verejnosti, a nehazardovala so zdravím a životmi svojich obyvateľov," uzatvárajú signatári.
Pod otvorenú výzvu sa podpísali prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH, MUDr. Peter Breier, doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH, RNDr. Boris Klempa, DrSc., Mgr. Richard Kollár, PhD., Mgr. Vladimír Leksa, PhD., doc. MUDr. Peter Sabaka, PhD., doc. RNDr. Tomáš Szemes, PhD., Mgr. Martin Šuster, PhD., MUDr. Peter Visolajský a JUDr. Peter Zmeko.
Slovensko sa ako jediný štát na rokovaní WHO v Ženeve dištancovalo od aktualizovaných zdravotníckych predpisov IHR(International health regulations). Slovensko vo Švajčiarsku zastupoval splnomocnenec pre prešetrenie manažovania pandémie Covid-19 Peter Kotlár (SNS).
Aktualizáciu medzinárodných zdravotníckych predpisov požadovali krajiny WHO.
Cieľom bolo, aby v prípade novej celosvetovej pandémie dokázali krajiny spoločne rýchlejšie zareagovať, lepšie si vymieňať informácie a metódy na zvládnutie pandémie či zabezpečiť prístup k liekom. Ešte pred samotným prijatím aktualizovaných predpisov Kotlár informoval, že Slovensko predpisy odmietne.