Slovenija lani beležila pozitiven selitveni prirast terciarno izobraženih
Source: ljnovice.si
Slovenija, 21. december 2023 - Kot kaže statistična analiza je tako med priseljenimi kot med odseljenimi v prejšnjem letu bilo terciarno izobraženih manj kot tistih z največ osnovnošolsko izobrazbo. Ob te velja, da je najpogostejši namen tujih državljanov za priselitev v Slovenijo je bila zaposlitev.
Izobrazba odseljenih podobna izobrazbi celotnega prebivalstva Slovenije
Lani se je v Slovenijo priselilo 35.613 prebivalcev, od tega jih je bilo 61 % starih 25-64 let. Med temi jih je imelo osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo 31 %, srednješolsko 54 %, višje- ali visokošolsko pa 15 %.
Iz Slovenije se je odselilo 20.956 prebivalcev, od tega jih je bilo 70 % starih 25-64 let. Med temi jih je imelo osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo 22 %, srednješolsko 59 %, višješolsko ali visokošolsko izobrazbo pa 19 %.
Med priseljenimi državljani RS, starimi 25-64 let, jih je 40 % imelo terciarno izobrazbo, medtem ko je bilo med priseljenimi tujimi državljani terciarno izobraženih precej manj: 13 %. Med odseljenimi prebivalci v isti starosti je bila razlika zelo podobna: med odseljenimi državljani Slovenije jih je imelo najmanj višješolsko izobrazbo 40 %, med tujimi državljani pa je bilo vsaj višješolsko izobraženih 10 %.
V Slovenijo se je priselilo 177 doktorjev znanosti, iz države pa se jih je odselilo 145.
Izobrazbena sestava lani iz Slovenije odseljenih državljanov RS in tujih državljanov, starih 25-64 let, je bila podobna izobrazbeni sestavi teh dveh skupin med prebivalstvom Slovenije v starosti 25-64 let.
Zaposlitev najpogostejši namen priselitve
Izmed 31.905 tujih državljanov, v prejšnjem letu priseljenih v Slovenijo, jih je največ prišlo zaradi zaposlitve (51 %). Veliko se jih je priselilo tudi z namenom, da se pridružijo svojim družinskim članom (22 %). Večji kot običajno je bil delež priseljenih zaradi drugih razlogov (20 %), kamor štejemo tudi osebe, ki jim je bila v Sloveniji priznana začasna zaščita. Zaradi šolanja oz. študija je v Slovenijo prišlo 5 % priseljenih tujcev.
Med v 2022 priseljenimi državljani RS, starimi 25-64 let, je bilo konec leta zaposlenih 38 %, med enako starimi v istem času priseljenimi tujimi državljani pa 70 %. Med lani odseljenimi slovenskimi državljani v starosti 25-64 let jih je bilo pred selitvijo zaposlenih 37 %, med tujimi državljani pa 72 %. Za primerjavo: 1. januarja letos je bilo zaposlenih 78 % prebivalcev Slovenije (25-64 let).
Opomba - Visoko šolstvo in višje strokovno izobraževanje - v svetu in na Slovenskem čedalje večkrat imenovano terciarno izobraževanje - se je v zadnjih desetletjih organizacijsko in vsebinsko močno spreminjalo./LN/Vir: SURS/
Selitveno gibanje, Slovenija
1) Vrednosti so izračunane iz absolutnih podatkov in zaradi zaokroževanja niso vedno enake seštevku/razliki posameznih kazalnikov.
Sprejemi v državljanstvo Republike Slovenije in odpusti iz njega, Slovenija, 2022