Stay on this page and when the timer ends, click 'Continue' to proceed.

Continue in 17 seconds

V letu 2023 v programe za razvijanje digitalnih kompetenc vključeno preko 5200 mladih in več kot 13.400 starejših

V letu 2023 v programe za razvijanje digitalnih kompetenc vključeno preko 5200 mladih in več kot 13.400 starejših

Source: ljnovice.si

Slovenija, 13. januar 2024 - Ministrstvo za digitalno preobrazbo v svoji javni objavi sporoča, da njihovi delno zbrani podatki kažejo, da so v letu 2023 uresničili cilje pri vključevanju mladih, žensk in starejših v digitalno družbo.

Kot zapišejo so s spodbujanjem razvijanjem digitalnih kompetenc, z ozaveščanjem ter s promocijo IKT poklicev bistveno prispevali k deležu državljank in državljanov, ki zdaj znajo bolje uporabljati sodobne tehnologije in znajo v večji meri izkoristiti možnosti številnih storitev na spletu.

Tako naj bi lani v različne programe za razvijanje digitalnih kompetenc vključili preko 5200 mladih, več kot 13.400 starejših, s prekvalifikacijo v IKT poklice pa na bi pričelo 513 žensk, starejših od 18 let.

Usposabljanja za mlade so skupaj z izbranimi izvajalci v okviru javnega razpisa izvajali po vsej Sloveniji. Skupno se je v različnih programih za delo s sodobnimi tehnologijami, vključno s spletnim bontonom in varnostjo na spletu, izobrazilo več kot 5200 mladih. Vseh raznovrstnih projektov je bilo skupno 19, med večjimi projekti pa so bili programi Skupaj za digitalne kompetence otrok in mladih (MDP in Kadring, 1370 udeležencev), Ko-Di-Ram, digitalne kompetence in računalniško mišljenje (MDP in Zavod 404, 884 udeležencev), Digitalni kreatorji: razvijmo svojo ustvarjalnost z uporabo digitalnih orodij (MDP in Ljudska univerza Ptuj, 440 udeležencev).

V programih prekvalifikacij žensk v IKT poklice je sodelovalo 513 žensk, starejših od 18 let, in sicer na področjih kibernetske varnosti, podatkovne analize, IT podpore, IT projektnega vodenja ter načrtovanja in oblikovanja uporabniške izkušnje in umetne inteligence. Udeleženke so pokazale in ocenile opazen napredek v razvoju IKT veščin, mnoge pa so se odločile za nadaljevanje svoje karierne poti na področjih IKT. Njihova samozavest in pripravljenost na prevzemanje novih izzivov sta se znatno povečali.

Raznih izobraževanj za starejše, ki so jih s partnerji izvajali po vsej državi, je bilo 1265, v skupnem številu se jih je udeležilo več kot 13.400 starejših. Posebno mesto pri tem ima projekt Mobilni heroji, kjer so v sedmih mesecih lanskega leta dobili 5533 novih Mobilnih herojev oziroma digitalno opismenjenih prebivalk in prebivalcev, starejših od 55 let. Med majem in novembrom 2023 so izvedli skupno 313 usposabljanj za Mobilne heroje. Na usposabljanjih, ki so trajala štiri pedagoške ure, so se starejši naučili osnovne rabe pametnih telefonov, računalnikov in tablic ter aplikacij, družbenih omrežij, ravnanja z elektronsko pošto in dostopanja do določenih storitev, kot je denimo e-zdravje (pa naj še kdo reče, da starejši niso geniji, če so se res usposobiti na vseh navedenih področjih).

V svojem javnem sporočilu še zapišejo, da bodo s projektom nadaljevali tudi v letošnjem letu, in sicer od marca naprej; javno naročilo za izvajanje neformalnih usposabljanj za dvig digitalnih kompetenc pri starejših od 55 let oziroma razpisna dokumentacija je na voljo na https://www.enarocanje.si/App/Datoteke/502498/RD_JN-10.zip. Vendar pozor! Razpis se počasi izteka! Ponudbe je treba oddati najkasneje do 22. januarja 2024 do 12.00!, še piše v samohvalni javni objavi Ministrstva za digitalno preobrazbo.

Mi lahko dodamo le to, da jim bo v letošnjem letu zagotovo marsikaj, vsaj moralo bi biti tako, uspelo, saj imajo v neznanem sledišču že 13 tisoč kupljenih računalnikov od kateri je Ministrstvo za digitalno preobrazbo zaenkrat razdelilo le 39. Zanimivo pa je, da dosežek ob nakupu računalnikov raziskuje tudi Komisija za preprečevanje korupcije. A kot kaže, ne bo nič našla, vsaj tako pravi ministrica Emilija Stojmenova Duh, ki se celo veseli te preiskave KPK.